آخرین مطالب

برچسب ها

خدمات درمانی

آیا بیماری لثه باعث حمله قلبی می شود ؟

نویسنده : علی 15 آبان 1402 61 بازدید نظر

آیا بیماری لثه باعث حمله قلبی می شود ؟

ارتباط بین بیماری لثه و بیماری قلبی

ممکن است که فکر کنید که دهان و قلب چیز های زیادی با هم ندارند . اما افزایش شواهد نشان می دهد که آن ها ممکن است از نزدیک با هم ارتباط داشته باشند .

محققان گمتن می کنند که باکتری های موجود در بیماری لثه می توانند در سراسر بدن حرکت کنند و باعث التهاب در عروق قلب و عفونت در دریچه های قلب می شوند .

این می تواند بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار دهد . یک مطالعه پیشگامانه توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان داد که تقریبا نیمی از بزرگسالان آمریکایی در سن 30 سال و بالاتر و 70 درصد از این 65 و بالاتر ، برخی از مراحل بیماری لثه را دارند .

مطالعات اخیر بیانگر این است که بین بیماری لثه و بیماری قلب رابطه ای وجود  دارد . محققان دریافتند که افرادی که از لثه خود مراقبت های کافی را انجام می دهند 10 تا 40 درصد نسبت به افرادی که از دهان و دندان خود مراقبت مناسب ندارند هزینه درمانی کمتری را پرداخت می کنند. این یافته ها از این ایده که سلامت لثه به طور مستقیم  بر سلامت قلب تاثیر می گذارد حمایت می کنند .

محققان همچنین دریافتند که بیماری های لثه حدود 20درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در بیماران افزایش می دهد . با توجه به این شواهد ، انجمن دندانپزشکان آمریکا و انجمن قلب آمریکا رابطه بین بیماری لثه و بیماری قلبی را تایید می کنند .بیماری لثه می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد زیرا التهاب لثه و باکتری می تواند منجر به گرفتگی عروق اصلی قلب شود .

التهاب در رگ های خونی قلب

تحقیقات حاکی از ارتباط بین بیماری لثه و التهاب است که می تواند پیش از حملات قلبی ، سکته مغزی و حوادث ناگهانی عروقی باشد . درحال حاضر ، ماهیت دقیق رابطه علت و معلولی نامشخص است . التهاب می تواند با دلایل و منابع مختلف مرتبط باشد . به همین دلیل است که اثبات قطعی آن فقط یک چیز دشوار است .

عفونت های موجود در جریان خون ، به ویژه مبتلایان به شیر های قلب ، نیاز به توجه فوری از سوی متخصص قلب دارند .

جلوگیری و درمان بیماری لثه

خبر خوب این است که پیشگیری ودرمان بیماری خفیف لثه ، معروف به لثه ، ساده است .

چه بیماری قلبی داشته باشید یا نه ، داشتن نظافت منظم دندانپزشکی به عنوان بخشی از مراقبت های پیشگیرانه طولانی مدت خود مهم است . یک روال بهداشتی دهان و دندان خوب شامل مسواک زدن و نخ دندان حداقل دوبار در روز و دیدن یک دندانپزشک حداقل هر شش ماه برای ارزیابی و تمیز کردن است .

چه عواملی در ارتباط با بیماری لثه و بیماری قلبی وجود دارد ؟

دانشمندان عوامل دیگری در ارتباط با بیماری لثه و بیماری قلبی از جمله :سن – سیگار کشیدن – فشار خون بالا – دیابت و .. وجود دارند که ارتباط دارند با بیماری های لثه و بیماری های قلبی .

التهاب مداوم

محققان دریافتند که افراد مبتلا به علائم التهاب مرتبط با بیماری لثه فعال در شروع مطالعه به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به یک حادثه قلبی و عروقی را دارند .

افراد مبتلا به التهاب لثه های خود نیز به احتمال زیاد باعث ایجاد التهاب در شریان های خود می شوند که می تواند باعث ایجاد بیماری قلبی و عروقی شود .

بیماری های لثه منجر به چه بیماری هایی می شود ؟

پوکی استخوان : برخی تحقیقات نشان می دهد که تراکم کم استخوان منجر به از بین رفتن استخوان در فک می شود . پوکی استخوان در نهایت می تواند منجر به از دست دادن دندان به دلیل ضعف استخوان زیرین می شود .

بیماری تنفسی : باکتری های موجود در دهان می توانند به ریه ها منتقل شده و باعث عفونت هایی مانند ذات الریه شوند . این مورد بیشتر در افراد مبتلا به بیماری پریودنتال دیده می شود.

علاوه بر این ، تحقیقات نشان داده است که بیماری های لثه ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان کلیه ، لوزالمعده و خون را نیز افزایش دهد.

آرتریت روماتوئید : تحقیقات اولیه نشان می دهد که ارتباطی بین آرتریت روماتوئید و بیماری های لثه وجود دارد . با این حال ، تحقیقات بیشتری لازم است .

علائم بیماری های لثه

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دریا

مواردی که در صورت مشاهده باید به دندانپزشک مراجعه کنید :

بوی بد دهان

لثه های متورم و قرمز

دندان های بسیار حساس

درد دندان هنگام جوییدن

لق شدن دندان

بوی بد دهان

داشتن یک یا چند مورد از عواملی که در بالا نام برده شد به معنای ابتلا به بیماری لثه نیست و باید دندانپزشک شما با بررسی دهان و لثه شما تشخیص درمان قطعی شما را بدهد .

پیشگیری از بیماری های لثه و کاهش حمله قلبی

برای کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه و کاهش حمله قلبی باید دندان ها و زبان خود را حداقل دو بار در روز با خمیر دندان های حاوی فلوراید مسواک بزنید

حداقل روزی یک بار بین دندان ها و لثه های خود را نخ دندان بکشید .

به طور منظم از دهانشویه استفاده کنید .

از کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو خودداری کنید .

آب حاوی فلوراید بنوشید .

سطح قند خون را در محدوده سالم حفظ کنید ، به خصوص اگر مبتلا به دیابت باشید

برای جرم گیری دندان ها و معاینه های منظم سالی دو بار با دندانپزشک مشورت کنید .

علائم اولیه بیماری لثه مانند خونریزی لثه و بوی بد دهان را با دقت تحت نظر داشته باشید .

نتیجه

امیدوارهستیم که اطلاعات در این مقاله به شما کمک کرده باشد . دندانپزشکی شبانه روزی دریا با ارائه خدماتی بسیار با کیفیت و استفاده از تجهیزات مدرن و بروز دنیا واقع شده در قلب جهانشهر کرج می باشد ما برای لبخند زیبای شما گرد هم آمده ایم تا بهترین لبخند را به شما هدیه دهیم .

جهت دریافت مشاوره رایگان و نوبت دهی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

02634018992

02634018982

مقاله های مرتبط 

خونریزی لثه چیست ؟ 

قطع فوری خونریزی دندان 

سرطان دهان چیست ؟ 

ارسال دیدگاه :