آخرین مطالب

برچسب ها

خدمات درمانی

آیا دیابت باعث آسیب به دندان و لثه می شود ؟

نویسنده : علی 25 بهمن 1402 66 بازدید نظر

آیا دیابت باعث آسیب به دندان و لثه می شود ؟

یکی از سوالاتی که امروزه بسیار پرسیده می شود این است که آیا دیابت می تواند باعث آسیب به دندان و لثه بشود یا خیر قبل از هرچیزی بهتر است که کمی اطلاعات درباره این بیماری ( دیابت ) داشته باشیم تا آخر این مطلب مفید همراه ما باشید .

دیابت چیست ؟ و چند نوع دارد ؟

 

دیابت نوعی بیماری متابولیک مزمن می باشد که هورمونی به نام انسولین را در بدن دچار اختلال می کند و عملکر آن را میگیرد وظیفه اصلی این هورمون این است که گلوکز را به سمت سلول های بدن هدایت کند و زمانی که انسولین توسط این بیماری عملکرد خود را از دست می دهد گلوکز به جای اینکه وارد سلول بدن شود در خون انباشته می شود و به همین دلیل است که سطح قندخون ما بالا می رود .

دیابت چند نوع دارد ؟

در جواب به این سوال باید به شما پاسخ دهیم که دیابت دارای 2 نوع می باشد که آن ها را نوع 1 و نوع 2 می نامند .

که کنترل این بیماری بستگی به نوع دیابت شما دارد .

در دیابت یک نوع با مصرف قرص ها می توان آن را کنترل کرد و نوع دیگر با استفاده از سرنگ انسولین و تزریق آن در بدن می باشد که معمولا نوعی که انسولین زده می شود می توان گفت دیابت حاد تری نسبت به نوع دیگر است .

رابطه بین دیابت و بیماری دندان و لثه

دندان ، دندانپزشکی شبانه روزی ، دندانپزشکی کرج ، کلینیک دندانپزشکی کرج

به دلیل تغییرات سطح بزاق در دهان که باعث خیس ماندن دهان می شود رابطه مهمی بین دیابت و لثه و دندان را دارد و اثر منفی خواهد گذاشت همانطور که می دانید یکی از علائم دیابت در بدن خشکی دهان می باشد .

بزاق دهان با شستن تکه های غذا در دهان از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و به مبارزه با اسید های تولید شده توسط آن می پردازد تا دندان ها دچار پوسیدگی نشوند .

 دیابت و دارو های مرتبط با آن می توانند باعث شوند که بزاق کمتری توسط غدد بزاقی در دهان تولید شود این موضوع باعث افزایش خطر بیماری لثه و دندان خواهد شد

عوارض بیماری دیابت در لثه و دندان

معمولا افرادی که دیابت دارند با خطرات جدی دندان و لثه مواجه می شوند که شامل موارد زیر می باشند :

1 خشکی دهان

2 عفونت

3 سندروم سوزش دهان

یکی از نشانه های اثر گذاری دیابت بر بیماری لثه تورم و خونریزی آن است که با مسواک زدن حداقل 2 بار در روز و نخ دندان کشیدن می توانید از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید .

دیابت و پریودنتیت

از دیگر عوارض بیماری دیابت در لثه و دندان باید به ضخیم شدن رگ های خونی اشاره کرد پریودنتیت مشکل پیشرفته لثه می باشد که باعث از بین رفتن بافت نرم دهان و استخوان می شود .

همچنین دیابت می تواند توانایی بدن را برای مبارزه با عقونت کم کند از همین رو احتمال بروز بیماری پریودنتیت به صورت مکرر و شدید در افراد دارای قند خون کنترل نشده افزایش می یابد .

چطور می توان از دندان و لثه در بیماران دیابتی محافظت کرد ؟

1 با مراجعه کردن به دندانپزشکی برای معاینات دو بار در سال می توان با کمک دندانپزشک وضعیت دهان و دندان را بررسی کرد

2 از نخ دندان استفاده کنید در روز حداقل 1 بار نخ دندان استفاده کنید برای جلوگیری ازایجاد پلاک

3 بعد از هر وعده غذایی حتما مسواک بزنید

از مسواک های نرم برای جلوگیری از صدمه به لثه استفاده کنید .

مصرف سیگار و نوشیدنی های مضر و حاوی قند را کاهش دهید .

خشکی دهان می تواند چه عواقبی داشته باشد ؟

خشکی دهان می تواند بر عملکرد های دهانی تاثیر بگذارد و کیفیت زندگی بیمار را به خطر بیندازد خشکی دهان ارتباط مستقیمی با بیماری دیابت دارد ترشحات بزاقی برای سلامت دهان و دندان حیاتی و مهم هست کم شدن بزاق دهان می تواند با به خطر انداختن عادات غذایی ، وضعیت تغذیه ای ، گفتاری و تحمل پروتز های دندانی بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر بگذارد .

راه کنترل عوارض دیابت بر سلامت دهان و دندان چیست ؟

دندان، دندانپزشکی شبانه روزی ، دندانپزشکی کرج ، کلینیک دندانپزشکی کرج

تغییر در سبک زندگی مانند ک کنترل سطح قند خون و اقدامات مراقبت از خود مانند : پرهیز از سیگار ، ورزش ، رژیم غذایی سالم و .. ، معاینات منظم دندانپزشکی و بررسی وضعیت لثه و دندان می تواند به طور موثری از بروز عوارض دهانی دیابت جلوگیری کند .

نتیجه گیری

بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج بی شک کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دریا می باشد . که به صورت 24 ساعته و شبانه روزی آماده ارائه خدمات به همهشریان عزیز در قلب جهانشهر کرج می باشد .

جهت دریافت نوبت و مشاوره  می توانید از طریق شماره تلفن های زیر نوبت خود را ثبت کنید .

02634018992

02634018982

مقاله های بیشتر

علت خشکی دهان چیست ؟ 

عوارض و معایب عصب کشی دندان چیست ؟ 

معرفی ابزار ها و تجهیزات دندانپزشکی 

7 روش سریع سفید کردن دندان 

همه چیز درباره باکتری های زبان 

ارسال دیدگاه :