آخرین مطالب

برچسب ها

خدمات درمانی

معرفی ابزارها و تجهیزات دندانپزشکی

نویسنده : علی 03 بهمن 1402 47 بازدید نظر

معرفی ابزار ها و تجهیزات دندانپزشکی

امروز در این مقاله می خواهیم چند تا از پر کاربرد ترین ابزار ها و تجهیزات مهم یک کلینیک دندانپزشکی را به شما معرفی کنیم .

در ادامه با ما همراه باشید

یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی باید از ابزار ها و تجهیزات دندانپزشکی خوبی برخوردار باشد تا در جهت درمان دندان های بیمار بهترین نتیجه را به راحتی دریافت کند .

تجهیزات و ابزار ها به کمک دندانپزشک می آیند پس ابزار های دندانپزشکی و تجهیزات جزء اصلی ترین و مهم ترین عوامل یک کلینیک دندانپزشکی می باشد .

ابزار ها و تجهیزات دندانپزشکی انواع گوناگون و وسیعی را دارند که در ادامه به معرفی برخی از این ابزار ها و تجهیزات پر کاربرد می پردازیم .

انواع ابزار های دندانپزشکی

دندان ، دندانپزشکی دریا ، دندانپزشکی شبانه روزی، دندانپزشکی کرج

یکی از ضروری ترین و پایه ای ترین ابزاری که بدون تعلل باید برای دندانپزشکی داشت یونیت دندانپزشکی می باشد .

یونیت دندانپزشکی در واقع یک مجموعه ای از ابزار و وسایل را در خود جای داده است که کار یک دندانپزشک را از لحاظ کارایی راحت تر کرده است و دندانپزشک بیشتر تمرکز خود را در جهت درمان دندان بیمار می گذارد .

یونیت دندانپزشکی شامل برخی از وسایل می باشد که در ادامه با آن آشنا می شویم :

صندلی دندانپزشکی

ممکن است اولین چیزی که در یک کلینیک دندانپزشکی توجه یک انسان را جلب کند صندلی های دندانپزشکی باشد .

این صندلی ها معمولا جزئی از یونیت ها می باشند و در جهت پوزیشن مناسب برای بیمار کاربرد دارند .

چراغ دندانپزشکی

یک عامل مهم و اصلی در دندانپزشکی جهت راحتی یک دندانپزشک و تمرکز آن روی کار خود می تواند کاربردی باشد که دقت یک دندانپزشک را چندین برابر بهتر می کنند و در برخی از این چراغ ها شدت نور چراغ می تواند تنظیم شود و کم یا زیاد شود .

کاسه کراشوار

انجام اقدامات دندانپزشکی نیازمند راحتی یک بیمار و ثابت نگه داشتن سر بیمار می باشد معمولا پشتی سر صندلی دندانپزشک این کار را انجام می دهد . اما این موضوع کافی نیست .

بیمار نیز مانند هر فرد دیگر دارای چندین غده بزاقی در داخل دهان خود است و لازم است در حین انجام عمل دندانپزشکی بزاق خود را تخلیه نماید .

محتویات داخل دهان بیمار حاوی بزاق و خون یا سایر ترشحات می باشد که توسط دستگاه ساکشن خارج می شود این ترشحات به داخل ظرفی در کنار صندلی دندانپزشک تخلیه می شود که به آن کاسه کراشوار گفته می شود .

مانیتور

برخی از یونیت های حرفه ای دندانپزشکی به منظور بررسی تصاویر و عکس ها او پی جی دارای یک مانیتور و موس هستند که با فاصله از یونیت قرار می گیرند .

پدال

پدال یک وسیله دندانپزشکی تنظیم کننده است که می توان با استفاده از آن موقعیت صندلی دندانپزشکی یا فعالیت پمپ آب و ساکشن را تغییر داد . پدال ها ممکن است با سیم و یا به صورت وایرلس به یونیت متصل باشد .

پایه یا بازو

یونیت دارای یک یا چند بازو می باشد که به گونه ای قرار می گیرد که وزن یونبت را به صورت مساوی در همه نقاظ پخش کند و بیشترین حالت تعادل را ایجاد نماید . همچنین چراغ دندانپزشکی می تواند بر روی بازو نصب شود .

میز دندانپزشکی یا تابلت

معمولا در کنار صندلی دندانپزشکی یک تابلت یا میز قرار دارد که این تابلت دارای تعدادی دکمه و عملگر ( صفحه نمایش ) است که به صورت کنترل بهتر یونیت از آن استفاده می شود . لازم به ذکر است که بر روی این تابلت انساترومنت های دندانپزشکی ( مانند توربین ) قرار می گیرد که به محض برداشتن آن ها از روی تابلت توسط دندانپزشک فعال می شود .

دستگاه ساکشن

هر یونیت دندانپزشکی معمولا نیازمند یک سیستم ساکشن قوی و مناسب جهت راحتی بیمار و دندانپزشک می باشد یونیت های ارزان قیمت و قدیمی تر از سیستم های ساکشن ضعیف تری برخوردار هستند که عمدتا فقط برای ساکشن بزاق مناسب هستند و در ساکشن خون و سایر ترشحات به مشکلاتی نیز برخورد می کنند ساکشن ها معمولا بر اساس هوا و آب کار می کنند و به بزاق کش معروف و شناخته شده هستند .

تابوره

معمولا به ازای هر یونیت 2 عدد تابوره وجود دارد تابوره همان صندلی دندانپزشکی هستند که یکی از آن ها برای دستیار دندانپزشک است و دیگری برای دندانپزشک می باشد که قابلیت تنظیم ارتفاع هیدرولیکی را نیز دارند .

تا به الان با برخی از ابزار ها و تجهیزات آشنا شده ایم در ادامه همراه ما باشید برای شناخت بیشتر ابزار های دندانپزشکی

معرفی برخی دیگر از ابزار های دندانپزشکی

آینه دهان

از آینه دهان بیشتر در مواقعی استفاده می شود که دندانپزشک توانایی دید در پشت دندان ها را ندارد و از این آینه کوچک گرد جهت دیدن پشت دندان ها استفاده می شود .

سر آینه دهان معمولا گرد است و رایج ترین اندازه آن 18 و20 میلی متر می باشد که در اکثر دندانپزشکی ها یافت می شود .

دندان ، دندانپزشکی شبانه روزی ، دندانپزشکی کرج

پروب پریودنتال

این ابزار معمولا دارای انتهایی بلند و کند و نازک است که کاربرد اصلی این ابزار اندازه گیری عمق حفره ها اطراف دندان می باشد که به منظور بررسی وضعیت سلامت پریودنتیوم یا بافتی که دندان ها را احاطه کرده است می باشد .

فرز های دندانپزشکی

از مهمترین و کاربردی ترین ابزار های دندانپزشکی می توان فرز های دندانپزشکی را نام برد که کاربرد های بسیار مهمی را دارند فرز های دندانی برش دهنده هایی هستند که به سر هندپیس متصل شده و از آن ها استفاده می شود . این نوع فرز ها معمولا یا از الماس یا کاربید تنگستن ساخته و تولید می شوند فرز های دندان معمولا در اشکال های مختلف یا اندازه های مختلف برای روش های مختلف وجود دارد .

دریل دندانپزشکی

دریل دندانپزشکی یک مته کوچک دستی و پر سرعت دارد که در طی مراحل دندانپزشکی از آن نیز استفاده می شود . از این دریل ها معمولا برای از بین بردن پوسیدگی دندان ها و شکل دادن به دندان استفاده می کنند .

سوزاننده یا برنیشر

ابزاری می باشد که دارای دو سر در اندازه های مختلف جهت صاف کردن و یا صیقل دادن پرکردگی های آمالگام و کامپوزیت کاربرد دارند این ابزار توانایی این را دارد که مواد پر کننده اضافی را حذف نماید .

اسکیلر

اسکیلر یکی دیگر از وسایل های دندانپزشکی می باشد که پر کاربرد است و به منظور از جرم گیری و پاک کردن سطوح دندانی از پلاک ها و تار تار ها از آن استفاده می شود .

سرنگ

از سرنگ دندانپزشکی بیشتر برای بی حس کنندگی و یا خنک کنندگی استفاده می شود که به محل مورد یا عصب آن تزریق می شود .

اتو کلاو

اتوکلاو برای استریل کردن ابزار های دندانپزشکی و آزمایشگاهی در فشار های بالا و دما بالا با استفاده از بخار آب می باشد همچنین این وسیله درمواردی که برای انجام واکنش شیمیایی نیاز به دما و فشار بالا دارد استفاده می شود .

 در دندانپزشکی برای استریل کردن ابزار ها و وسایل های دندانپزشکی کاربرد دارد .

سخن پایانی

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دریا مفتخر است که با پیشرفته ترین تجهیزات و ابزار های دندانپزشکی در جهت رفاه حال بیماران قدمی بزرگ را برداشته است و خدماتی با سطح کیفیت بالایی را برای همشهریان عزیز در کرج ارائه می دهد .

شما می توانید جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی با شماره تلفن های زیر نوبت خود را ثبت کنید .

02634018992

02634018982

با دندانپزشکی دریا لبخندی زیبا بزن !

مقاله های بیشتر

پالپ دندان چیست ؟ 

زمانی که دندانکان شکسته شد چه کاری انجام دهیم ؟ 

4 روش مهم برای جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی 

اتاق سی اس آر چیست ؟ 

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی 

فیشور سیلانت دندان چیست ؟ 

ویدیو ها 

یوتیوب 

آپارات 

نماشا 

mp4 

ارسال دیدگاه :