آخرین مطالب

برچسب ها

خدمات دندانپزشکی در کرج

زمانی که دندانمان شکسته شد چه کاری انجام بدهیم ؟

نویسنده : علی 30 دی 1402 89 بازدید نظر

زمانی که دندانمان شکسته شد چه کاری انجام دهیم ؟

یکی از سوالاتی که افراد از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دریا می پرسند این است که اگر دندانمان شکسته شد چه کاری انجام دهیم ؟

در این مقاله قصد داریم که به ابهاماتی که درباره شکستگی دندان به وجود می آید را برای شما آشکار کنیم در ادامه با ما همراه باشید .

طبق مطالعاتی که انجام شده است دندان شکسته را می توان با توجه به درجه ی شکستگی با پر کردن و یا با کاور کردن ، ترمیم کرد . با اینکه شکستگی دندان ممکن است کمی ترسناک باشد اما دندانپزشک می تواند در این زمینه به شما کمک کند .

برخی از افراد معتقد هستند که اگر تکه ای از دندان شکسته را درون شیر نگه داریم و ان را نزد دندانپزشک ببریم پزشک می تواند که همان تکه شکسته شده را سر جایش بگذارد اما این روش های همه جوابگو نیست .

دلایل شکستگی دندان

دندانپزشکی ، دندانپزشکی شبانه روزی، دندانپزشکی کرج

از دلایل عمده شکستگی دندان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • تصادف اتومبیل
  • زمین خوردن
  • جویدن مواد غذایی سفت و سخت

آسیب دیدگی در برخی از ورزش ها مانند فوتبال ، والیبال ، بسکتبال و بیس بال باشد .

چرا شکستگی دندان باید درمان شود ؟

شکستگی عمیق می تواند مینای دندان و عاج دندان را درگیر کند .

مرگ بافت پالپ می تواند منجر به عفونت جدی و آبسه دندان شود .

شکستگی جدی که هم عاج و هم بافت پالپ را در معرض دید قرار دهد باید به سرعت درمان شود .

به دلایل بالا باید شکستگی دندان درمان شود تا دچار آسیب های جدی تری نشوید .

روش های ترمیم دندان های شکسته شده

1 استفاده از روکش ونیر

در صورتی که شکستگی دندان برای دندان های جلو فک بالا و پایین اتفاق افتاده است استفاده از روکش ونیر بهترین روشی است که احتمالا دندانپزشک شما به شما پیشنهاد می دهد .

2 پر کردن دندان شکسته یا باندینگ

در برخی از مواقع شکستگی دندان در یک بخش از مینای دندان رخ می دهد . به صورتی که یک سوراخ کوچک ایجاد می شود و موجب می شود تجمع مواد غذایی در آن سوراخ باشد و باعث عفونت و خرابی دندان شود . در این صورت برای ترمیم دندان از مواد مخصوص ( رزین ) جهت پر کردن مینای دندان استفاده می شود که به آن روش کاربردی دندانپزشکی باندینگ هم می گویند .

3 ترمیم دندان شکسته از طریق کانال ریشه

ترمیم دندان با ایجاد کانال ریشه یکی از دیگر روش های ترمیم دندان های شکسته است . این روش درمان اغلب جهت شکستگی های عمیق به کار برده می شود و اثر بسیار مهمی در ترمیم و بهبود وضعیت دندان های شکسته دارد از آنجایی که شکستگی های عمیق به سمت پالپ دندان پیشروی می کنند موجب آسیب به ریشه دندان می شوند .

4 کشیدن دندان شکسته و کاشت ایمپلنت

شدت آسیب و شکستگی دندان در بعضی بیماران به حدی است که از طریق باندینگ ، روکش ونیر و ایجاد کانال ریشه نمی توان دندان شکسته را ترمیم کرد . درواقع این دسته از آسیب دیدگی ، شکستگی عمیق دندان نام دارد و برای درمان آن دندانپزشک تنها می تواند از طریق کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت ، مشکل به وجود آمده را برطرف سازد .

ترک هایی که ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند کدام اند ؟

دندانپزشکی ، دندانپزشکی شبانه روزی ، دندانپزرشکی کرج

ممکن است هر ترک و تراشه ای که در دندان دیده می شود نیاز به درمان نداشته باشد و برخی ممکن است رایج باشند به عنوان مثال بر اساس بررسی ها در منابع معتبر خطوط مبهم ، ترک های کوچکی هستند که فقط در مینای دندان وجود دارند و معمول است و نیاز به درمان ندارند .

هزینه ترمیم دندان تراش خورده یا شکسته شده چقدر می باشد ؟

اکثر بیمه های دندانپزشکی بسته به نوع بیمه نامه شما برخی یا هزینه های ترمیم دندان را پوشش می دهند . اگر چه بسیاری از بیمه گرها اقدامات زیبایی را پوشش نمی دهند.

با توجه به مراجعه شما به کلینیک دندانپزشکی خود و بررسی وضعیت دهان و دندان شما توسط دندانپزشک ، شما می توانید که قیمت و هزینه ترمیم دندان خود را از دندانپزشک بپرسید اما به طور کلی هزینه حدودی ترمیم دندان شکسته شده می تواند با توجه به شرایط کلینیک دندانپزشکی متفاوت باشد معمولا این هزینه از 800 هزار تومان تا 2 میلیون تومان با توجه به مقدار شکستگی متغیر می باشد .

آیا بیمه هزینه پرکردن دندان را به من می دهد؟

معمولا به دلیل اینکه این فرآیند جزو خدمات درمانی محسوب می شود به همین دلیل بیمه هزینه را به شما پرداخت خواهد کرد .

با دندان شکسته شده چه کار کنیم ؟

شما می توانید دندان شکسته شده خود را بردارید و با مراجعه به دندانپزشکی نزدیک خود و مشورت با دندانپزشک خود از آن بخواهید تا دندان شمارا بررسی کند و با معاینه کردن ببیند که می تواند دندان شکسته شده را در جای خود قرار دهد یا خیر اگر شکستگی کم باشد معمولا این کار انجام می شود اما بهتر است قبل از هرچیزی از دندانپزشک خود مشورت بگیرید .

سخن پایانی

شما با مراجعه کردن به صورت منظم و مداوم به دندانپزشکی جهت معاینه و بررسی وضعیت دهان و دندان خود می توانید از آسیب های جدی تر جلوگیری کنید و بهتر است قبل از هرچیزی رعایت بهداشت دهان و دندان خود را داشته باشید .

حداقل در روز باید 2 بار از مسواک  و 1 بار نخ دندان استفاده کنید .

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دریا یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی در جهانشهر کرج می باشد که با بهره گیری از بهترین دندانپزشکان و جراحان و متخصصین ارتودنسی و ایمپلنت آماده ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی به همشهریان عزیز در کرج می باشد .

جهت دریافت مشاوره رایگان و نوبت دهی می توانید از طریق شماره تلفن های زیر نوبت خود را ثبت کنید .

02634018992

02634018982

مقاله های بیشتر

اتاق استریل چیست ؟ csr

10 غذا ونوشیدنی با مزایای سلامت دهان ودندان

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی 

فیشور سیلانت دندان چیست ؟ 

ایمپلنت دیجیتال چیست ؟ 

ویدیو ها 

یوتیوب 

آپارات 

نماشا 

mp4 

ارسال دیدگاه :