آخرین مطالب

برچسب ها

خدمات درمانی

عصب کشی دندان چیست و چطور انجام می شود ؟

نویسنده : علی 10 اردیبهشت 1403 131 بازدید 1 نظر

عصب کشی دندان چیست و چطور انجام می شود؟

امروز با شما درباره یکی از پرکاربرد ترین درمان های دندانپزشکی صحبت خواهیم کرد همانطور که می دانید در حوزه دندانپزشکی بسیاری از درمان ها هستند که بسیار مهم و حائز اهمیت هستند یکی از این درمان ها می تواند عصب کشی دندان یا درمان ریشه باشد که نام آن به انگلیسی ROOT CANAL  می باشد .

حال که با نام این درمان پر کاربرد یعنی عصب کشی دندان یا درمان ریشه آشنا شدیم بهتر است بدانیم که عصب کشی دندان چیست و چگونه انجام می شود .

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست ؟

دندانپزشکی شبانه روزی ، کلینیک دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در کرج ، عصب کشی دندان در کرج ، عصب کشی دندان ،

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم یک درمان در دندانپزشکی می باشد که این فرصت را به شما می دهد تا عصب دندان شما درمان شود و پالپ عفونی و ملتهبی که در ریشه دندان شما می باشد توسط این درمان جدا خواهد شد و درد شدید دندان شما را تسکین می دهد .

عصب کشی دندان یک درمان مهم و با مهارت های خاصی هست که همه ما حداقل 1 بار آن را تجربه خواهیم کرد یا کرده ایم که با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های مضر و با گذشت زمان باعث می شود دندان های ما پوسیده و عفونت را تجربه کند که این عفونت در ریشه دندان نفوذ پیدا می کند و معمولا افراد در این شرایط درد های بسیار شدیدی را تجربه می کنند .

تنها راه حل درمان این درد ، عصب کشی دندان یا درمان ریشه می باشد که باید توسط یک متخصص عصب کشی دندان صورت بگیرد تا نتایج درست و دقیقی را بدست آورید .

ممکن است تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید که وقتی به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنید جهت درمان عصب کشی و متخصص عصب کشی دندان آماده انجام درمان عصب کشی شما می شود شما بسیار کنجکاو باشید که مراحل درمان عصب کشی که متخصص درمان ریشه انجام می شود چطور است و عامیانه بگویم دارد در دهان من چه کاری انجام میدهد ما در این بخش به شما این مراحل را به صورت دقیق توضیح خواهیم داد در ادامه همراه ما باشید .

مراحل انجام عصب کشی دندان + ویدیو عصب کشی دندان

دندانپزشکی شبانه روزی ، عصب کشی ، دندانپزشکی در کرج ، کلینیک دندانپزشکی در کرج ، عصب کشی دندان در کرج ، دندانپزشکی

برای انجام عصب کشی ابتدا باید دندانپزشک دندان شما را معاینه بکند و با بررسی عکس های رادیوگرافی تشخیص می دهد که پوسیدگی دندان تا چه اندازه می باشد و به پالپ رسیده است یا خیر که ممکن است کانال های عصبی را عفونی کرده باشد که در این شرایط درمان عصب کشی آغاز می شود . به طور کلی مراحلی که باید برای درمان کردن ریشه دندان یا عصب کشی انجام شود شامل موارد زیر می باشد :

1 گرفتن عکس و معاینه

2 تزریق بی حسی

3 سوراخ کردن و رفع پوسیدگی دندان

4 خارج کردن پالپ و عصب

5 تمیز کردن و ضدعفونی کردن

6 پر کردن جای خالی پالپ

7 پر کردن موقت دندان

8 روکش دندان

برای درک بهتر این موضوع روی لینک زیر کلیک کنید . 

مشاهده فیلم عصب کشی دندان ( دندانپزشکی شبانه روزی دریا ) 

به طور کلی مواردی که در بالا نام برده شده است مراحل عصب کشی دندان می باشند .

توضیحات مرحله عصب کشی دندان

دندانپزشکی در کرج ، کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی ، دندانپزشکی ، عصب کشی دندان ، عصب کشی دندان در کرج ، دندانپزشکی شبانه روزی کرج

1 دندانپزشک شما عکس اشعه ایکس را که قبلا از دندان های شما گرفته است را دوباره بررسی می کند .

2 یک بی حس کننده موضعی را با استفاده از یک سوزن کوچک به داخل لثه شما تزریق می کند تا ناحیه مورد نظر بی حس بشود ممکن است کمی درد را در هنگام تزریق دارو بی حسی احساس کنید که باید آن را تحمل کرد بعد از تزریق بی حسی دیگر نگرانی برای درد شما وجود ندارد و بعد از چند ثانیه کوتاه ناحیه مورد نظر دندانپزشک بی حس می شود و دندانپزشک به مرحله بعد از درمان عصب کشی دندان می رود .

3 ممکن است دندانپزشک شما یک ورقه لاستیکی کوچک را جهت محافظت از دندان های دیگر شما اطراف دندان آسیب دیده جای گذاری کند .

4 متخصص عصب کشی دندان شما با استفاده از یک مته خاص و مخصوص این کار یک سوراخ را در بالای دندان پوسیده شده ایجاد می کند این سوراخ به طور کامل قسمت بالای پالپ دندان که حاوی رگ های خونی و عصب دندان هست را نمایان می کند .

5 در این مرحله از درمان ریشه یا عصب کشی دندان پالپ آسیب دیده دندان از داخل دندان و ریشه با احتیاط و دقت جدا می شود قسمتی از ریشه که پالپ در داخل آن بیرون کشیده می شود کانال ریشه یا روت کانال نامیده می شود و همانطور که می دانید نام این درمان از این قسمت روش درمانی نام گذاری شده است .

6 فضایی که از پالپ دندان خالی شده است با دقت توسط دستگاهی تمیز می شود و برای ریختن مواد پر کننده شکل داده می شود . سپس دندانپزشک یا متخصص درمان ریشه این ناحیه مورد نظر را با استفاده از محلول های خاص آبکشی می کند تا باقی مانده پالپ از آن جدا شود و منتظر می شود ناحیه مورد نظر کاملا خشک بشود .

7 اگر نیازی به باز گذاشتن دندان برای تخلیه عفونت نباشد دندانپزشک با مواد مخصوصی ، مواد ریست سازگار پر می کند نام این مواد معمولا گوتاپرکا است که یک ماده لاستیکی مانند می باشد که داخل ریشه را کاملا با یک چسب سیمانی پر کرده و از عفونت آن جلوگیری می کند .

8 در این مرحله دندانپزشک شما تا زمانی که روکش دندان شما آماده شود از یک پر کننده موقت استفاده می کند تا در زمانی که روکش دندان شما آماده شد آن را جایگزین با پر کننده دائمی کند .

ممکن است برخی از دندانپزشکان این کار را انجام ندهند و در همان یک جلسه مواد پر کننده دائمی را جای گذاری می کنند تا زمانی که روکش دندان شما آماده شود .

در مرحله آخر با توجه به اینکه روکش دندان شما آماده شده باشد شما باید دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندانپزشک شما روکش دندان های شما را نصب کند و اگر ایراداتی داشته باشد برای شما آن ایرادات اعم از لبه های تیز و .. را برای شما رفع کند .

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

بعد از اتمام عصب کشی دندان باید مراقبت هایی را انجام دهید که این مراقبت ها عبارتند از :

بلافاصله بعد از اتمام عصب کشی ، باید از گاز گرفتن یا جویدن با دندان آسیب دیده خودداری کنید وقتی بی حسی از بین رفت می توانید غذا های نرمی را که جویدن آنها آسان است را بخورید

ممکن است چند روز دندان شما درد کند که در این شرایط دندانپزشک شما برای شما مسکن هایی را تجویز می کند معمولا استامینوفن ، ایبوپروفن یا آسپرین را برای کاهش درد شما تجویز می کند .

همچنین ممکن است به مدت چند روز ، آنتی بیوتیک برای شما تجویز گردد تا از عفونت پیشگیری کند بسیار مهم است که آنتی بیوتیک را سر وقت بخورید .

بعد از اتمام ترمیم و عصب کشی ، دندان شما به حالت طبیعی خود بر میگردد و باید برای جلوگیری از پوسیدگی های مجدد و عفونت از آن مراقبت کنید و حداقل 2 بار در روز مسواک بزنید و مسائل بهداشتی را رعایت کنید از خوردن چیز های سفت و سخت خودداری کنید و عادت های اشتباه را کنار بگذارید .

بهتر است بعد از خوردن هر وعده غذایی حتما نخ دندان بکشید نخ دندان را باید در اطراف دندان پر شده به دقت استفاده کنید تا تمام ذرات مواد غذایی از آن جدا شوند .

قیمت عصب کشی دندان در کرج 1403

دنددانپزشکی شبانه روزی ، کلینیک تخصصی دندانپزشکی ، دندانپزشکی در کرج، عصب کشی دندان ، عصب کشی دندان در کرج

درمان عمومی ریشه

پالپتومی اورژانس دندان 1 تا 5 : 1الی 1.6 میلیون تومان می باشد

درمان ریشه یک کانال : 1 الی 3.5 میلیون تومان می باشد

درمان ریشه دو کانال : 1.7 الی 4 میلیون تومان می باشد .

درمان ریشه سه کانال : 2.5 الی 4.6 میلیون تومان می باشد .

درمان ریشه چهار کانال : 3 الی 5 میلیون تومان می باشد .

باید توجه داشت که این قیمت ها حدودی می باشند و با توجه به محل کلینیک دندانپزشکی شما و تخصص دندانپزشک شما این هزینه ها متغیر می باشد . البته باید در نظر داشت که تمام هزینه های دندانپزشکی شما محدود به این قیمت ها نیست زیرا دندان شما مواد پر کننده و روکش دندان هم نیاز دارد که قطعا هزینه های خود را در بر دارند .

پس بهتر است که به دندان های خود اهمیت بدهیو و حداقل 2 بار در روز آن ها را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید .

تا هزینه های هنگفتی را بابت دندان های خود نپردازید و دندان و دهان سالمی را داشته باشید .

سخن پایانی

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دریا با بهره گیری از بهترین جراحان و دندانپزشکان و متخصصان حرفه ای در کرج خدماتی بی عیب و نقص را ارائه می دهد کلینیک تخصصی دندانپزشکی دریا به صورت 24 ساعته و شبانه روزی آماده ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی ، جراحی و درمانی به مراجعه کنندگان عزیز می باشد .

جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی می توانید از طریق شماره تلفن های زیر نوبت خود را ثبت کنید .

02634018992

02634018982

مقاله های بیشتر

بهترین متخصص ارتودنسی در کرج کیست ؟ 

4 مورد از مسواک های دهانی که احتمالا نمی دانستید 

دلایل تعویض کامپوزیت های قدیمی چیست ؟ 

بایت بلاک ارتودنسی چیست ؟

قیمت سفید کردن فوری دندان با بلیچینگ 

قیمت لمینت دندان در سال 1403 + انواع آن 

آیا دیابت باعث آسیب به دندان و لثه می شود ؟ 

ارسال دیدگاه :