آخرین مطالب

برچسب ها

خدمات درمانی

قالب گیری دندان چگونه است ؟

نویسنده : علی 07 بهمن 1402 36 بازدید نظر

 قالب گیری دندان چگونه است ؟

در این مطلب تمامی سوالات فوق را بررسی کرده و اطلاعات جامعی از پروسه قالب گیری دندان به شما ارائه می دهیم .

در ادامه با ما همراه باشید تا با جزئیات بیشتری درباره قالب گیری دندان با شما سخن بگوییم .

پروسه قالب گیری دندان معمولا پروسه ای است که به صورت سریع انجام می شود و این پروسه برای شما خسته کننده نخواهد بود زیرا بیش از یک دقیقه وقتتان را نمی گیرد .

گاهی اوقات هم این آماده شدن به لابراتور و حجم سفارش گیری آن ها مرتبط می باشد که هر دوی این عوامل باعث افزایش زمان تحویل پروتز دندانی می شود .

مراحل قالب گیری دندان برای روکش

دندان، دندانپزشکی کرج ، دندانپزشکی شبانه روزی

دو روش متداول برای ساخت قالب دندان وجود دارد که عبارتند از :

1 روش سنتی

2 روش دیجیتال

در هرکدام از روش های بالا که برای ساخت روکش ، بریج ، دندان مصنوعی ، تجهیزات ارتودنسی و .. استفاده می شود . مراحل ساخت قالب منحصر به فرد بوده و نسبت به روش های دیگر متفاوت است .

1 روش سنتی

این نوع قالب معمولا هم در جنس پلاستیکی و هم در جنس فلزی موجود می باشد طریقه قالب گیری در این روش اینطور است که مواد قالب گیری در سطح قالب گسترده و پخش می شوند تا تمام سطح قالب را بپوشاند .

جالب است که بدانید مواد قالب گیری دندان حالت خمیری داشته و بعد از چند دقیقه سفت و سخت می شود بعد از سخت شدن قالب ، دندانپزشک این قالب را از دهان شما  خارج کرده است و به لابراتور می فرستند تا بررسی های نهایی را لابراتور انجام دهد .

2 روش دیجیتال

در این نوع قالب گیری از فناوری های کامپیوتری ، لیزری و نوری نیز استفاده می شود در این روش خاص قالب گیری دندان ، الگوی دقیقی از بافت نرم و سخت دهانی ثبت شده ، به کامپیوتر ارسال و سپس این فن آوری کامپیوتری اطلاعات مربوط مواد قالب گیری را در چند دقیقه بدون نیاز به مواد قالب گیری سنتی دریافت می کند به دلیل عدم نیاز به مواد قالب گیری ، بسیاری از بیماران ترجیحشان بر این است که از قالب گیری دیجیتال استفاده کنند .

بهترین زمان قالب گیری دندان

تصمیم درباره قالب گیری دندان به وضعیت دندان شما و نحوه درمان آن بستگی دارد . به عبارت ساده تر باید دید که این قالب برای چه منظور برای شما تهیه شده است در ادامه برخی از موارد تهیه قالب های دندانی را برای شما معرفی کرده ایم :

عاج های دندانی

بریج های دندانی

ایمپلنت های دندانی

دندان های مصنوعی

گارد های شبانه

گارد های ورزشی

و ..

قالب گیری دندان معمولا پس از انجام درمان دندانی یا درمان ریشه ای ( ارتودنسی ، ایمپلنت وغیره ) انجام می شود .

آیا قالب گیری دندان درد دارد؟

در اکثر مواقع برای گرفتن قالب گیری دندان بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد به طور کلی اگر فرآیند قالب گیری دندان پروسه ای درد آور بود دندانپزشکان به طور قطعی از مواد بی حس کننده استفاده می کردند تا بیماران دردی را احساس نکنند ممکن است برای برخی از افراد مواد قالب گیری دندان باعث ایجاد رفلکس تهوع شود و برای افرادی ناراحت کننده باشد .

هدف از قالب گیری دندان برای روکش چیست ؟

اگر دندان های شما نیازمند روکش باشد باید دندانپزشک قالب دندان شما را داشته باشد . از آنجایی که قالب گیری دندان یک نمای کلی از دندان مورد نظر و موقعیت آن را در کنار دندان های دیگر نشان می دهد این فرآیند باعث می شود تا دندانپزشک بهترین روکش دندان را آماده کند .

از قالب گیری دندان برای چه مواردی استفاده می شود ؟

قالب های دندانی برای ایجاد مدل ها یا قالب هایی از دهان شما استفاده می شود . قالب دندان چگونگی قوس دندان ها شما نحوه قرارگیری دندان ها کنار هم ، فاصله دندان با لثه و همچنین شکل دندان ها را به دندانپزشک نشان می دهد .

از قالب گیری دندان برای موارد زیر استفاده می شود که عبارتند از :

روکش دندان

بریج دندان

ایمپلنت دندان

روکش چینی

قالب دندان مصنوعی

نگهدارنده ها

سینی های سفید کننده دندان

محافظ دهان ورزشی

گاردنایت

دستگاه های دهانی آپنه خواب

مزایای قالب گیری دیجیتال دندان چیست ؟

در ادامه برای شمابرخی از مزایای قالب گیری دندان را در زیر نام برده ایم که عبارتند از :

جریان کاری سریع و صرفه جویی در زمان

باز خورد در زمان واقعی

کاهش خطا های انسانی

تجربه بهتر برای بیمار

چرا قالب دندان اهمیت دارد ؟

دندان ، دندانپزشکی کرج ، دندانپزشکی شبانه روزی

قالبگیری دندان به ما کمک می کند تا زا ساختار دهان و دندان ، اندازه و چینش آنها دید دقیق تری به دست آوریم . با بررسی دقیق ، نتیجه درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود .

قالب گیری دندان از چند جهت بسیارز قابل توجه می باشد که عبارتند از :

جلوگیری از عدم تناسب

جلوگیری از ترمیم های نادرست

خطرات مرتبط با قالب دندان چه می باشد ؟

به طور کلی قالب گیری دندان هیچ گونه خطری را برای شما ندارد و فقط ممکن است برخی از افراد به دلیل حساسیت دچار حالت تهوع بشوند که عادی می باشد البته برای همه اینطور  نمی باشد .

آیا قالب گیری دندان برای ایمپلنت کاربرد دارد ؟

بله قالب گیری دندان برای ایمپلنت بسیار حائز اهمیت بوده و مهم است برای این پروسه باید از اباتمنت قالبی روی ایمپلنت قرار بگیرد و بعد قالب گیری صورت گیرد ساخت پروتز ایمپلنت به این مرحله بستگی دارد و مرحله بسیار مهمی می باشد .

سخن پایانی

دندانپزشکی شبانه روزی دریا یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی در کرج می باشد که با پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات روز دنیا آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز در کرج می باشد .

جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید .

02634018992

02634018982

مقاله های بیشتر

معرفی ابزار ها و تجهیزات دندانپزشکی 

پالپ دندان چیست ؟ 

4 روش مهم برای جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی 

اتاق استریل چیست ؟ 

زمانی که دندانمان شکسته شد چه کار کنیم ؟

 

ارسال دیدگاه :